Satılık ve kiralık konut fiyatlarında yeni perde! Türkiye Avrupa’yı solladı

15 Temmuz 2022
0 Comments

AB İstatistik Ofisi (Eurostat) 2021 ile 2022 ilk çeyrekleri arasında konut ve kira fiyatlarının yıllık ne kadar yükseldiğini açıkladı. Satılık ev fiyatlarındaki artış ile Avrupa’da zirveye oturan Türkiye, kiralık konutta da üçüncü sırada yer aldı. İnşaat maliyetlerinde yaşanan artış ise fahiş artışın tek sebebinin arz açığı olmadığını ortaya koydu. Öte yandan fahiş kiralar nedeniyle birçok kişi kirasını geciktirirken ev sahipleri ile tahliye davaları sayısında bu nedenle artış yaşandı.

Konut ve kira fiyatlarındaki artış son yılın en çok konuşulan konuları arasında yer alırken AB İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yeni bir rapor açıklandı. Raporda Türkiye’deki ev fiyatlarının geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 110 arttığını açıkladı. Raporda yer alan bir başka detay ise gözlerden kaçmadı.

Bu verilerle AB ülkelerini sollayarak birinci sıraya yerleşen Türkiye konut fiyatlarının en çok arttığı ikinci ülke oldu. Türkiye’yi ikinci sıradan yüzde 25 ile Çekya takip etti. 27 AB ülkesinin ortalaması ise yüzde 10,5 oldu. Konut fiyatlarının en az arttığı ülkeler ise yüzde 1 ile Kıbrıs ve yüzde 4 ile Finlandiya oldu. Son bir yılda ev fiyatlarında Hollanda yüzde 19, Almanya yüzde 12, Bulgaristan yüzde 12, İspanya yüzde 9, Fransa yüzde 7 ve İtalya yüzde 5 oranında artış olduğu ifade edildi.

KİRA ARTIŞINDA TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRADA

Kira fiyatları ise Mayıs 2022 itibariyle son bir yılda Türkiye’de yüzde 20 yükseldi. Türkiye, Slovenya (yüzde 26,4) ve Estonya’nın (yüzde 24,5) ardından bu alanda 3. sırada bulunuyor. AB’de ise bu dönemde kiralar yüzde 1,7 yükseldi. Avusturya yüzde eksi 0,9 ile kiraların düştüğü tek ülke oldu.